SIRIJOS ŽIURKĖNAS (CRICETUS AURATUS)

ĮVADAS

 

Žiurkėnų yra labai  įvairių rūšių: Užkaukazės, Mongolijos, Kinijos, Eversmano, Sirijos, Džiungarijos bei kt. Pasaulyje žinoma daugiau kaip 60 veislių ir 240 jų rūšių. Mokslinėse laboratorijose išvesti baltieji (albinosai) ir pūkuotieji (angoriniai) žiurkėnai. Jie vieni nuo kitų skiriasi išvaizda, kailio spalva, galūnių, uodegos dydžiu. Kailio spalva labai įvairuoja, yra net rūšių, kurių nugaroje juoda juosta arba juodos ir baltos ištisinės linijos kūno šonuose. Žiurkėnų galūnės daug trumpesnės nei pelių ar žiurkių, ir todėl jie negali greitai bėgioti.

 

BENDROJI CHARAKTERISTIKA

Žiurkėnas – nepaprastai mielas namuose dažnai laikomas žvėrelis. Jo ilgis  9–10 cm, svoris – iki 100–200 gramų. Snukutis bukas, uodega visai trumpa, nedidelės apvalios ausytės. Naminių Sirijos žiurkėnų kailiukas švelnus, geltonas, gelsvai rudas, juodas, įvairaus margumo, kartais visiškai baltas. Jie gero būdo, greit įpranta prie šeimininko, leidžiasi imami į rankas, liaujasi kandžiotis.

 

 

 

 

 

 

 

JEI ĮSIKŪRĖ JŪSŲ NAMUOSE…

Tik ne stiklainyje ir  ne ankštoje plastmasinėje dėžutėje! Narvelio dydis – ne mažesnis  kaip 30x40x30cm. laikydami žiurkėnus namuose ir ypač rengdami jiems gyvenamąjį būstą, nepamirškite, kad jie yra iš graužikų būrio. Jų priekiniai dantys stiprūs ir aštrūs. Medinę dėžutę, narvelį žiurkėnai pragraužia. Žiurkėnai puikiausiai gyvena paprastuose, netgi visai nedideliuose akvariuminiuose induose bei dabar labai madinguose metaliniuose narveliuose plastmasiniu dugnu. Tai labai patogu valant jų būstą. Geriausias kraikas – pjuvenos. Jas reikia stengtis keisti kasdien. Tada nebus galimybės atsirasti specifiniam kvapui. Jei pjuvenos granuliuotos, tada narvelį valyti galima ir kartą savaitėje. Plastmasinis narvelio dugnas išplaunamas. Tik venkite aštrių cheminių ploviklių!

 

Narvelyje turėtų būti namukas, ratukas ar kopėčios, kad „degintų kalorijas“. Per naktį sukdamas ratuką, žiurkėnas sukaria maždaug 3 kilometrus. Galima įdėti ir kitokių žaidimo prietaisų, pavyzdžiui, spiralinių žiedų, pro kuriuos jie noriai landžioja. Landžiojimas labirintais, kabarojimasis aukštyn ir žemyn – būtinas (gamtoje jie išrausia dviejų metrų gylio urvelius su daugybe atšakų). Jei žiurkėnas laikomas mažesniame inde, kas dieną paleiskite jį pabėgioti po kambarį. Greitai jis žinos visus kambario kampelius, visiškai nebijos savo šeimininko, atbėgs šaukiamas. Taip labai įdomu stebėti žiurkėno įpročius, išryškėja jo charakteris. Negalima palikti laisvai bėgiojančio žiurkėno be priežiūros ilgesnį laiką. Pasirinkęs nuošalesnį kampą, jis pradės ruošti sau lizdą ir gali pridaryti nemalonumų. Ir apskritai, kuo daugiau suteiksite žiurkėnui laisvės, tuo didesnė tikimybė jį prarasti. Mažas, laisvai bėgiojantis, žmonių nesibijantis žvėrelis dažnai tampa nelaimingo atsitikimo auka.

 

 

MITYBA

 

Parai vienam suaugusiam žiurkėnui pakanka     20-30 g įvairaus maisto. Viską, kad ir ką duotumėte, žiurkėnas kemša į didžiulius odos maišus už skruostų ir tempia į lizdą. Gamtoje taip gali sukaupti žiemai net nuo  20 iki 90 kg! Žiurkėno maistas turi būti įvairiarūšis, kad nesusirgtų virškinamojo trakto ligomis. Jie noriai ėda visų rūšių grūdus, kietą, džiovintą duoną, virtas bulves, virto kiaušinio baltymą, mėgsta saulėgrąžų, moliūgų sėklas, riešutus, varškę, sūrį, virtą mėsą. Būtinai duokite žalumynų: įvairių žolių, švarių dobilų, kiaulpienių bei salotų lapų. Žiurkėnai mėgsta ir sultingą maistą bei daržoves: kopūstų lapus, obuolius, kriaušes, morkas, ropes.

Šiuo metu specialiose zooparduotuvėse galima nusipirkti sausų, presuotų mitybinių ruošinių, juose yra reikalingas vitaminų bei mineralinių medžiagų kiekis.

Jeigu šeriate tik sausu maistu, tada būtina duoti vandens. Suaugęs gyvūnėlis per parą išgeria vidutiniškai 20-30 ml vandens, jis visada turi būti švarus ir prieinamoje vietoje. Visi graužikai girdomi iš specialių buteliukų, pagamintų iš permatomos medžiagos, todėl lengva kontroliuoti skysčio kiekį.

Jei gausiai šeriami žalumynais, drėgmės gauna iš jų.

 

 

PRIEŽIŪRA. AUKLĖJIMAS

 

Geriausia pirkti 4–7 savaičių žiurkėną. Jaunas gyvūnėlis imlesnis auklėjimui, dresūrai.

Žiurkėnas – švaruolis. Narvelį jis suskirsto sektoriais: vienam kampe yra  miegamasis, kitam – maisto sandėlis, trečiam – išvietė.

Namelyje mėgsta „susisukti“ lizdelį. Kai valysite, visko neišmeskite, palikite pluoštelį senojo lizdo, jam smagu užuosti savo kvapą.

Žiurkėnas – labai švarus gyvunėlis, jis prausiasi 5-6 kartus per dieną, bet jo maudyti nereikia, tik ilgaplaukių kailiuką galima šukuoti dantų šepetėliu.

Žiūrėkite, ar neužaugo per ilgi dantys iltims zulinti būtinai įdėkite į narvelį medžio šakų ar žievės, o geriau beržo, ąžuolo, obels.

Zoologijos parduotuvėse nupirkite specialios kreidos, graužikų mineralų briketėlį.

Kuo daugiau bendraukite su savo mažuoju draugu, jei norite jį prisijaukinti. Balsas turi būti ramus, judesiai atsargūs. Jeigu stversite šiurkščiai, triukšmingai ir dar suspausite pilvuką, o Jūsų rankos kvepės aštria kosmetika – atbaidysite savo įnamį.

 

SVEIKATA

 

 

Gyvenimo trukmė – iki trejų metų. Laimingas dienas dažniausiai sutrumpina šeimininkas peršerdamas savo ūsočių. Nutukę darosi apatiški ir vis mažiau juda.

Jei nuolat kasosi, gali turėti parazitų arba netinkama jo mityba. Jei imtų viduriuoti, kiek laiko nešerkite daržovėmis, padės ramunėlių arbata, aktyvioji anglis, ryžių košės šaukštelis.

Pasišiaušęs, kiūtintis tamsiame kampe, bijantis šviesos, liūdnas – toks atrodo sergantis žiurkėnas. Jei iš akių ir nosies varva – Jūsų įnamį pakirto rimta liga.

 

 

VEISIMAS

 

Lytiškai žiurkėnai subręsta gana anksti – 1,5 mėnesio. Suporuotą patelę atskirkite nuo patinėlio ir perkelkite ją į kitą indą, duokite medžiagos lizdui sukti. Geriausia - minkšto šienuko ar tualetinio popieriaus gniūžtę.

Nėščią patelę maitinkite baltymingesniu maistu: daugiau duokite varškės, virtų kiaušinių, žalumynų. Nėštumas trunka tik 16 dienų, atsiveda 7-10, kartais net 15 jauniklių. Ką tik gimę žiurkėniukai pliki, rausvi, sveria     2-2,5 gramo. Jei pirmomis gyvenimo dienomis žmogus jauniklius paima į rankas, patelė jaučia svetimą kvapą ir gali suėsti savo vaikus.

Po savaitės dar akli žiurkėniukai ima graužti kietą maistą. Jaunikliai  praregi 14-15  dieną. Mėnesio jauniklius jau atskirkite nuo motinos.

 

ĮSIDĖMĖKITE

 

  • jis – ne minkštas žaisliukas, o gyvas padaras
  • į narvelį nepatartina kloti laikraščių (spaudos dažai nuodingi), vatos, siūlų, sintetinių audinių, šiaudų
  • skersvėjis ir kaitri saulė – jo priešai
  • ėsdamas ar tuštindamasis nori rimties ir ramybės
  • bijo didelės erdvės, tuščio ploto
  • trokšta veiklos
  • paleistas laisvai palakstyti, labai gudrus
  • pažaidę su juo,  nusiplaukite rankas

 

 

PATARIMAI

 

        Jei neužtenka pinigų visiems narvo įrengimams, tai :

 

  • namukui tiks kokoso riešuto kevalas su išpjauta landa, taip pat dėžutė nuo jogurto
  • kopėtėles galima susikalti pačiam arba paprašyti tėvelio
  • tunelį galima pasidaryti iš spirale supjaustyto plastmasinio butelio nuo gaiviųjų gėrimų

 

Mylėkite, rūpinkitės savo mažuoju draugu ir jis Jums suteiks daug nepakartojamų akimirkų.

 

 

Sudarė Sondra Jonceva

Redagavo Virginija Drobelytė

 

Nuotraukose – Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro augintiniai.